57987_151553481559079_2571270_n.jpg

 SIKÇA SORULAN SORULAR

1-Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Ne kadar zamandır bu işi yapıyorsunuz? Sadece düğün fotoğrafları mı çekiyorsunuz?

Biz iki kardeş ve bir kuzen 1995 yılında evimizin yakınındaki düğün salonunda başladık. Analog Makinelerin kullanıldığı dönemlerde  pozlanan filmin banyo edilmesi ve asasını yükselteceğiz diye filmlerin yarısının çöpe gitmesi falan derken şimdi teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanıyoruz. Kendi bünyemizde bulunan montaj stüdyomuzda ve baskı merkezimizde en son teknolojiyi ve ekipmanları kullanıyoruz.  Söz, Nişan, Düğün, Sünnet, Çocuk, Reklam, Ürün ve Kurum Tanıtımı gibi bir çok alanda hizmet vermekteyiz ancak enerjimizin büyük bölümünü Düğün Çekimleri oluşturmaktadır.

 2-Düğün çekimini yapacağınız çiftlerle nasıl bir iletişim kuruyorsunuz?

Öncelikle çekimi hangi arkadaşımız yapacaksa anlaşma sonrası 2. iletişim kişisi olarak bizatihi kendisi çiftimizle tanışıyor. Onların bu en önemli gününde, her saniye yanlarında olacağımız için öncesinde aramızda iyi bir elektrik olması şart. Öncelikle onların nasıl bir gün hayal ettiklerini, yaşam stillerini ve ne tür çekimin onları daha doğal, daha rahat yansıtabileceğini anlamaya çalışırız. Formel ancak arkadaşça bir iletişim kurarak onları o özel günde gerilmeden rahatça hareket etmelerini sağlamaya çalışırız. Hoş ve espritüel konuşmalar iletişimimizi sürekli pozitif kılar.

 3-Düğün günü çekimimizi kimler yapacak?

Fotoğraf ve kamera çekimleriniz ve çekim sonrası kurgu aşaması işinin ehli profesyonel bir ekip tarafından yapılmaktadır. Kullandığı makinesini tanıyan, teknik bilgisi yüksek, pozitif ve güleryüzlü çalışma arkadaşlarımız ve sürekli güncellediğimiz ekipmanlarımız sayesinde sizlere en net görüntü kalitesini sunmaktayız.

 4-Bir düğün albümü için kaç fotoğraf çekiyorsunuz? 

Tamamen dijital olarak olarak çalıştığımız için,düğün gününüzde çekilen fotoğraflara bir sınır getirmiyoruz.Buda bize en iyi fotoğrafın yakalanabilmesi için gerekli olan sayıda fotoğraf çekme özgürlüğü tanıyor.Düğün Katoloğu çekimlerinde ortalama 300-350, tüm düğün günü çekimi tercihlerinde çektiğimiz fotoğraf sayısı 1000 ler cıvarında oluyor. Ancak biz bu fotoğrafların bir kısmını stüdyoda eleyip işledikten sonra siz  Düğün Katoloğu paketi için ortalama 250, düğün günü hikayesi paketi için ise ortalama 750 fotoğraf arasından seçim yapıyorsunuz.

 5-Çekimleri Dış Mekanda istersek uygun yeri nasıl belirliyoruz?

Biz düğün fotoğraf çekimleri tamamen sizin tercihlerinizi ön planda tutarak isterseniz stüdyoda, isterseniz beraber belirleyeceğimiz dış mekanlarda yapabiliriz. Ancak İstanbulda ciddi bir trafik problemi yaşandığından bu ‘uygun mekan’  genellikle düğün mekanına yakın yerlerden seçilmektedir. Öyle ki akşam saatlerine yakın saatlerde yeryüzüne ışığın yatay gelmesi çekim için ideal zamanlardır. Bu durum da bizleri genellikle düğün mekanına yakın yerlere yöneltmektedir. Ancak kullandığımız ekipmanlar sayesinde öğlen güneşi altında da muhteşem sonuçlar alabilmekteyiz.

 6-Sizce düğün fotoğrafları ne kadar zaman önce çekilmeye başlanmalı? Düğün sabahı mı yoksa düğün başladığı anda sadece düğün sırasında mı?

Sadece Düğün Katoloğu çekimi yapılacaksa düğünden bir kaç saat önce, düğün günü hikayesi anlatılacaksa kuaföre giriş ile birlikte çekimler başlar.  Siz değerli çiflerimizin ne kadar detaylı bir albüm istediğinize bağlı olarak başlangıç zamanı değişebilmektedir. Tabii ki fotoğraf için verilen süre ve sahne/mekan çeşitliği iyi kareler yakalama fırsatını arttırıyor. Bizce mutlaka düğünden önce başlamak gerekli. Gelin&Damat özel çekimi çiftimizi rahatlatacak ve geceye zihnen hazırlayacak bir süreç olduğu için mutlaka tavsiye ediyoruz. Düğün öncesi Özel Çekim çiftlerimizi hem geceye hazırlıyor hem de makyajlar henüz taze iken en güzel kareleri yakalama fırsatı veriyor. Ayrıca  çiftlerimiz fotoğrafçıyla ne kadar vakit geçirirlerse ve sadece düğün anıyla sınırlamazlarsa o kadar rahat ve doğal fotoğraf veriyorlar. Düğün işin çok güzel bir bölümü ama onun öncesindeki telaş içinde keyifli hazırlanma aşamaları da bir o kadar çekilmeye değer. Zaten düğün gününüzün hikayesini fotoğraflarla yazmamız için hikayeyi bütünüyle görebilmeliyiz. Çiftler telaşlarının arasında fotoğrafçıyı yönlendiremezler. Tecrübeleri sayesinde doğru anlarda doğru yerde olan hikaye fotoğrafçılarımız, makinesine ve ortam ışığına hakim olmalarının verdiği güvenle harika kareler yakalayıp destansı hikayeler yazabilmektedir.

 7-Düğün Kataloğu çekimi nedir? Ne zaman çekilmelidir?

Düğün hikayesi çoğunlukla spontane çekimlerden oluşmaktadır. Düğün katalogu diye adlandırdığımız çekim ise; bu hikaye sürecinde gelinle damadın 2 saatlik boş vakitlerinde çoğunlukla düğünün yapılacağı yere yakın orijinal dış mekanlarda gelinle damadın birlikte duygusal – romantik kurgusal kareleridir.  Düğün hikayesi istemeyip,  sadece düğün öncesi romantik kareler isteyenler sadece Düğün katalogu çektirebiliyor.  Düğün Katoloğu çekimi için stüdyomuzda veya beraber belirlediğimiz uygun bir mekanda randevulaşıyoruz. Genellikle artistik ve kurgusal karelerden oluşmakla birlikte sizleri poz vermekte özgür bıraktığımız fotoğraflar ve spontane görüntüler de albümde yer alabilmektedir. Bazen fotoğraflarda sizin tiyatral yeteneğinizi görmek isteriz bazı fotoğraflarda ise tamamen bizim yönlendirmemizden sonuç almaya çalışırız. Bu 2 saatlik özel çekim size pozitif enerji yükleyecek ve sizi biraz daha geceye adapte edecektir.

 8-Stüdyo veya dış mekan çekimleri arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Yeni nesil başta olmak üzere genellikle çiftlerimiz artık düğün fotoğrafları için stüdyoya esir kalmak istemiyorlar . Biz de hava durumunun müsaitliğine bakarak Düğün Katoloğu çekimleri için sizleri stüdyonun kasvetli ortamından çıkarıp doğal veya tarihi mekanlarda  Gelin&Damat özel çekimi yapmaktayız. Dolayısıyla dış mekanda, klasik düğün karelerinden farklı, orijinal bir gün geçiriyorsunuz. Bu durum bize daha özgür ve doğal gelin&damat fotoğrafları vermektedir.

 9-Düğün Günü Hikayesi (Düğün Belgeseli) nedir? Siz neler yapıyorsunuz?

Çıkış yeri Amerika olan Düğün Günü Hikayesi fotoğrafçılığını Türkiyede öncülerinden olarak biz; yeni nesil çiftlerimiz arasında revaçta olan bu belgesel mantığını uygulamaktayız. Düğün için günler öncesinden başlayan hazırlık telaşını, bu telaşın verdiği stresi, evden ayrılmanın hüznünü, anne babanın gururunu ve gözyaşına karışmış mutluluğunu , dedelerin ve büyükannelerin torun mürüvvetini, yıllardır görüşülmeyen dostlarla ve arkadaşlarla buluşmanın heyecanını ve diğer tüm detayları karelerimize bir sanatçı gözüyle işleyerek bu destansı masalı anlatıyoruz.Ayrıca tam gün kamera hizmeti satın alınması durumunda fotoğrafçımıza bir de kameraman arkadaşımız eklenmektedir.

Düğün Günü Hikayesini biz genellikle kuaföre giriş ile başlatıyoruz ancak isteğinize bağlı olarak daha erken bir zamana da alabiliyoruz. İstenirse sabah gelinin ve damadın evine ayrı fotoğrafçılar gidip, evden çıkış anına kadar güzel doğal enstantaneleri çekiyoruz. Tabiki anne ve babaların hem gurur verici bakışlarını, hem de yuvadan gidecek evlatlarına hüzünlü ve sevinçli anlarını fotoğraflarla ölümsüzleştiriyoruz.

Çiçek, gelinlik, damatlık, taç, duvak, ayakkabı, kol düğmesi ve saat gibi bütün detaylar çekiliyor.

Kuaför ve makyajcının tüm çalışmları an ve an kareleniyor. Gelin-damat hazır olduktan sonra doğal, siyah-beyaz ve değişik enstantaneler güler yüzlü ve dinamik fotoğrafçılar tarafından çekimleri yapılır. Biz Düğün Günü Hikayesi içinde 2 saatlik bölümü gelin&damat özel çekimine ayırıyoruz. Bu 2 saat içinde kurgusal - artistik düğün kataloğu çekimi gerçekleştiriyoruz.

Aileler ve arkadaşlar ile birlikte fotoğraflar alındıktan sonra düğün mekanına geçiliyor ve orada düğün öncesi son hazırlıklar çekiliyor. Son olarak nikah detayları ve dans görüntüleriyle çekim nihayet buluyor. Ancak düğün mekanıyla anlaşılması durumunda gecenin sonuna kadar fotoğraf ve kamera çekimi devam edebilir.

 10-Düğün Katoloğu veya Düğün Günü Hikayesi çekimlerinde Kamera bulunduruyor musunuz?

Sizin satın aldığınız paketin içeriğinde kamera çekimi var ise profesyonel kameraman arkadaşımız fotoğrafçımız ile birlikte hazır bulunuyorlar. Satın aldığınız pakette Kamera çekimi yok ise ek bir ücret karşılığında satın alabiliyorsunuz. Tam gün kamera çekimi satın almanız durumunda elinize geçen DVD nin ilk 10-15 dakikasını bu görüntülerden elde edilen bir klip oluşturmaktadır. Film tadında bir düğün DVD si için tavsiye etmekteyiz.

 11-Son zamanlarda gelinler poz vermeden doğal ve spontane çekimleri tercih ediyor. Basit ışıklandırmalar fotoğrafın tazeliğini koruyor mu yoksa bu özel günde değişik pozlar denemek daha mı revaçta?

Biz hem spontane hem de poz verilerek iyi karelere ulaşılacağını düşünüyoruz. Tabii ki ışık fotoğrafın ruhunu belirliyor ve özel bir fotoğraf için her koşulda iyi ışık bir zorunluluk. Önceleri düğün fotoğraf formatı, stüdyoda çiftlerin fotoğraflarını çekip, daha sonra da düğün salonunda davetliler ile bir hizada fotoğraf çektirmekten ibaretti. Düğünler, düğün salonu dışına çıktıkça düğün organizasyonları için stüdyoya gitmeye pek gerek kalmadı. Hatta düğünlerin yapıldığı güzel mekanların içinde poz vererek çekilen fotoğraflar daha revaçta oldu. Bu anlamda düğün fotoğraflarını bir çeşit moda fotoğrafı olarak da düşünebiliriz. Poz vermeye ve çok iyi görüntülenmeye hazır bir çift, üzerinde çalışılmış, makyajlanmış ve en iyi görüntüyü verebilmesi için uğraşılmış mekanlar ve insanların olduğu bir durum söz konusu. En doğal kareler bile iyi bir kurgulamanın ve ışığın mekanla uyumunun bir sonucu aslında.

 12-Çiftlerin düğün öncesi çekimlerini yaparken onları istediğiniz tarzda karelere ulaştır için ne gibi önerileriniz olur? Veya çiftlerimizden beklentileriniz neler olur?

Fotoğrafı anlatmak zordur. Kurguladığımız fotoğrafa göre genellikle çiftlerden beklentimiz elleri mümkün olduğunca serbest, başlar birbirine olabildiğince yakın ve en önemlisi birbirilerine tutkuyla dokunmalarını isteriz. Bazı mizansen fotoğraflarda düşüncemizi anlatarak çiftlerimizden tiyatral yeteneklerini görmek isteriz. Durum ümitsiz ise esprilerle ortamı iyice yumuşatıp doğal karelerle sonuç almaya çalışırız.

Ayrıca her çiftin aklında daha önce gördükleri ve imrendikleri kareler vardır. En kolayı bu kareleri fotoğrafçı ile paylaşmaları ve fotoğrafı niye beğendiklerini anlatmalarıdır. Anlatmak istedikleri bir hikaye varsa onu da paylaşmaları ve fotoğraf çekiminin mekanları ve zamanı üzerinde konuşup fikir birliğine varmalılar. Böylece çiftlerimizin tarzlarını ve kendilerini en iyi anlatacak albüme sahip olmaları daha da kolaylaşır.

 13-İyi bir düğün fotoğrafçısı düğün sırasında özellikle hangi anları kaçırmamalı?

Tabii ki her düğünde olan klasikleşmiş anlar var. Düğün hazırlıkları, arabaya iniş biniş, salona giriş, pastanın kesilmesi, imzaların atılması, çiftlerin öpüşmesi, aile yakınları ile kucaklaşma vs. Bunlar öncelikle çekilmeli. Bunun dışındakiler fotoğrafçının gözü ve sanatı oluyor.

 14-Fotoğraf stüdyonuz nerede?

Fotoğraf stüdyomuz İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir ilçesinde bulunmaktadır. Ancak İstanbul’un bir çok semtinde anlaşmalı stüdyolarımız mevcuttur. Hava muhalefeti olduğu zamanlarda en yakın stüdyoya gidip çekimimizi tamamlayabiliyoruz. Anlaşma durumunda düğün fotoğrafı ve/veya video çekimi için yakın illere de gitmekteyiz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15-Düğünümüzün çekimi için nasıl randevu alabilirim?

Bizimle irtibata geçip ön görüşme için randevu almanız durumunda sizlerle düğününüzü planlar ve hayalinizi anlamaya çalışırız. Ayrıca görsel meteryallerimizden faydalanarak hayalinizin nasıl uygulanacağını görürsünüz.Geçmiş video ve albüm çalışmalarımızı inceleyerek daha net fikir sahibi olabilirsiniz. Kaparo vermeniz durumunda ise ajandamıza düğününüzü kayıt ederiz. Düğünlerin yoğun gerçekleştiği sezon zamanında randevunuzu erkenden almanızı tavsiye ederiz

 16-Ödeme şekli nasıl oluyor?

Düğün günü randevunuzu alabilmek için seçtiğiniz paket ücretinin yarısını anlaşma sırasında , geri kalan yarısınıda albümünüzü teslim alırken ödüyorsunuz.Ödemeyi nakit veya kredi kartı olarak kabul etmekteyiz.

 17-Dış mekan düğün çekimi ve stüdyo düğün çekimi aynı albümde olabiliyor mu?

İsteginize göre aynı düğün albümü içerisinde ,fotoğrafların bir kısmı stüdyo çekimi , bir kısmı da dış mekan çekimi olabiliyor. Ayrıca Düğün Günü Hikayesi içinde 2 saatimizi Artistik Gelin&Damat fotoğraf çekimi yapıyoruz. İstenirse her iki çekimin fotoları da tek albümde birleştirilebiliyorsunuz.

 18-Düğün gününden ne kadar süre sonra albümlerimizi ve DVD’ lerimizi teslim alabiliriz? 

Çekiminiz bittikten sonra bizim asıl işimiz başlıyor. Tüm gün çekilen fotoğraflar tek tek inceleniyor. Satın aldığınız albüme göre size seçmeniz için adet belirleniyor. Seçtiğiniz adette fotoğraflar photoshoplanarak albümlerin kurgusu tamamlanıp; baskı sürecine giriyor. Albümlerimiz siz değerli çiftimizin fotoğrafları seçtikten itibaren 15-20 gün içinde hazır olmaktadır.

Video çekimi için ise; çekim sonrası ham görüntüler kendi montaj stüdyomuzda montajlanıp kurgulanıyor. Gerek Kameraman arkadaşlarımız gerekse Montaj Stüdyomuzdaki kurgu yapan arkadaşımız TV geçmişi olan kişiler olup, sizlere düğün gününüzün belgesel tadında DVD’sini hazırlamaktadırlar. DVD teslimi 10 gün içinde elinizde olabilmektedir.

 

 

 

57987_151553481559079_2571270_n.jpg